Ustawa z dnia 6 września 2001 o dostępie do informacji publicznej nakłada na organy administracji publicznej obowiązek udostępniania wszystkich informacji o sprawach publicznych, zwanych dalej informacjami publicznymi. Wyjątek stanowią informacje niejawne.
-
Na prawo dostępu do informacji publicznej składają się uprawnienia do:
-
uzyskania informacji publicznej, w tym informacji przetworzonej,
-
wglądu do dokumentów urzędowych,
-
dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.
-
-
Prawo dostępu do informacji publicznej przysługuje każdej osobie.
-
Udostępnianie informacji publicznych następuje poprzez:
-
ogłaszanie w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej,
-
udostępnianie na wniosek osoby zainteresowanej,
-
wyłożenie w powszechnie dostępnym miejscu.
-
-
Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek osoby zainteresowanej.
-
Wniosku o udostępnienie informacji publicznej nie trzeba uzasadniać.
-
Jeżeli informacja może być przekazana niezwłocznie, w formie ustnej lub pisemnej, osoba występująca o informację nie musi składać wniosku pisemnego.
Zasady zamieszczania informacji publicznej na stronach podmiotowych BIP Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej określa ZARZADZENIE Nr 18/2007 Dyrektora Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu z dnia 5 grudnia 2007 r. w sprawie : dostępu do informacji publicznej:
ZARZADZENIE Nr 18/200 z dnia 5 grudnia 2007 r.
w sprawie : dostępu do informacji publicznej:
&1
- Dostęp do informacji publicznej w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. T. Mikulskiego we Wrocławiu realizowany jest w drodze:
- Zamieszczenia informacji na bibliotecznej stronie internetowej Biuletynu lnformacji Publicznej,
- Wywieszenia lub wyłożenia informacji w miejscach ogólnie dostępnych na tablicach ogloszeń,
- Wglądu do dokumentów urzędowych,
- Informacji udzielanej dziennikarzom wszystkich mediów (prasa, radio, TV) zgodnie z prawem prasowym przez dyrektorów oraz osoby wyznaczone przez dyrektora,
- W przypadku nie zamieszczenia informacji w Biuletynie Informacji Publicznej dostęp do informacji publicznej realizowany jest poprzez:
- Udostępnienie formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku,
- Udostępnienie w formie pisemnej na wniosek,
- Strona intemetowa Biuletynu Informacji Publicznej Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. T. Mikulskiego we Wroclawiu zawiera następującą strukturę:
- Dane podstawowe(informacje teleadresowe, kierownictwo biblioteki),
- Status prawny (podstawa prawna działalności),
- Statut, działalność i kompetencje,
- Struktura organizacyjna (kadra zarządzająca, dzialy i sekcje, Kolegium Biblioteki),
- Majątek (majątek DBP, budżet, zatrudnienie),
- Struktura własnościowa,
- Rejestry, ewidencje, archiwa,
- Załatwianie spraw (regulaminy działów, skargi i wnioski),
- Kontrole (wykaz kontroli przeprowadzonych w DBP),
- Przetargi (ogłoszenia o przetargach, wyniki, informacje o inwestycjach DBP, konkursy),
- Dostęp do informacji publicznej,
- instrukcja (zasady korzystania z BIP),
- Informacje nieudostępnione (zasady korzystania z informacji nieudostępnionych, wniosek do pobrania),
- Redakcja,
- Rejestr zmian,
- Opis struktury menu,
&2
- Do realizowania i koordynowania wszelkich czynności w zakresie kompetencji rzeczowej Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. T. Mikulskiego we Wrocławiu związanych z realizowaniem ustawy o dostępie do informacji publicznej, wyznacza się; z-cę; dyrektora Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.
- Decyzję w sprawie odmowy udzielenia informacji publicznej podejmuje dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, a w razie jego nieobecności z-ca dyrektora Dolnośląskiej Biblioteki
- Wyznacza się Sekcję; Administracyjną w Dziale Administracyjno - Gospodarczym jako komórkę organizacyjną realizującą sprawy związane z udostępnianiem informacji publicznej, która:
- Udostępnia informacje w formie ustnej i pisemnej na wniosek ustny lub pisemny (prowadzi centralny rejestr wniosków o udostępnienie informacji publicznej) oraz prowadzi w tym zakresie postępowanie administracyjne i właściwą dokumentację;,
- Prowadzi ewidencję; zgłoszonych przez z-cę; dyrektora materiałów i dokumentów podlegających wyłożeniu lub wywieszeniu w miejscach ogólnie dostępnych i na tablicach ogłoszeń,
- Przygotowuje projekty decyzji dyrektora Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej w sprawie odmowy udzielenia informacji publicznej lub o umorzeniu postępowania udzielenie informacji publicznej,
- Prowadzi rejestr decyzji dyrektora Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej o odmowie udzielania informacji publicznej lub umorzeniu postępowania o udzielenie informacji publicznej
- Odpowiedzialnym za prowadzenie ewidencji udzielanych informacji dziennikarzom wszystkich mediów jest sekretarka Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.
- Nadzór nad przygotowaniem budżetu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, jego zmian i sprawozdań z jego wykonania oraz podanie do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie na stronie bibliotecznej BIP pełni główna księgowa DBP.
- Ustanawia się administratora internetowego serwisu informacyjnego podmiotowej strony Biuletynu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej (informatyka w Dziale Automatyzacji Bibliotek).
- Administrator podmiotowej strony Biuletynu jest odpowiedzialny za:
- Przekazywanie Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji informacji niezbędnych do zamieszczenia na stronie głównej Biuletynu oraz dokonywania zmian treści informacji publicznych na podmiotowej stronie Biuletynu,
- Prowadzenie i kontrolę rejestru, w którym będą odnotowywane zmiany w treści informacji publicznych w Biuletynie oraz próby dokonywania takich zmian przez osoby nieupoważnione,
- Nadzorowanie systematycznego kopiowania na odrębnych elektronicznych nośnikach informacji zgromadzonych w bazie danych głównej i podmiotowej Biuletynu
- Dostęp do informacji publicznej w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej jest bezpłatny, jednak jeżeli w wyniku udostępniania informacji biblioteka ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazaniem we wniosku sposobu udostępniania lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.
&3
- Prawo do dostępu do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na:
- informacje stanowiące tajemnice interesów stron w postępowaniu administracyjnym (miejsce zamieszkania, miejsce położenia nia nieruchomości) stronom nieuprawnionym, osobom nie będącym stronami w postępowaniu administracyjnym - a 73 i art. 74 &l Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r., Nr 98, poz. 10 71, ze zm.)
- informacje stanowiące ochronę życia prywatnego i rodzinnego oraz innych dóbr osobistych: 47 i 51 Konstytucji RP, art. 23 Kodeksu cywilne go
- informacje stanowiące dane osobowe: 23, 27, 29 i 30 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883, ze zm.)
&4
Wprowadza się następujące wzory druków, stosowanych w udostępnianiu informacji publicznej:
- Wniosek o udostępnienie informacji publicznej,
- Decyzja o odmowie udostępniania informacji publicznej
- Decyzja o umorzeniu postępowania o udzielenie informacji publicznej
&5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.